FLORA TATR - Barbara Kochel

1. Polana Chochołowska. Na głównym planie SZAFRAN SPISKI nazywany KROKUSEM. Gatunek objęty ścisłą ochroną. Najpiękniej prezentuje się w postaci fioletowych kobierców na podhalańskich łąkach, polanach i halach oraz w Dol. Chochołowskiej i Kościeliskiej.


 

2. MIŁOSNA GÓRSKA- należy do rodziny astrowatych. W Tatrach występuje od regla dolnego do pietra halnego, najczęściej jednak można ją spotkać w piętrze kosodrzewiny.


 

3. SASANKA ALPEJSKA- to również gatunek ściśle chroniony. Jest uważana za prawdziwy zwiastun wiosny w Tatrach.


 

4. GORYCZKA WIOSENNA- kolejny gatunek objęty ścisłą ochroną. Rośnie po piętro halne. Jej drobne błękitne kwiaty już z daleka przyciągają wzrok. Lubi podłoże bogate w węglan wapnia. Częsta w masywie Czerwonych Wierchów.


 

5. FIOŁEK ALPEJSKI- prawdziwe cudo przyrody. Na terenie Polski rośnie tylko w Tatrach, najczęściej na wapiennym podłożu, głównie w piętrze halnym.


 

6. PIERWIOSNEK MALEŃKI - drobna roślinka o efektownych kwiatach. W Polsce rośnie w Karkonoszach i Tatrach. Ten okaz sfotografowano na Czerwonych Wierchach.


 

7. GORYCZKA KROPKOWANA -również ściśle chroniona .W Tatrach rośnie w piętrach kosówki i halnym. Ten okaz znaleziono tuz obok Czarnego Stawu Gąsienicowego.


 

8. DZWONEK ALPEJSKI - w Polsce rośnie tylko w Tatrach od piętra kosówki aż po piętro turni. 


 

9. OSTRÓŻKA TATRZAŃSKA - również chroniona, spotykana jedynie w Tatrach, najczęściej rośnie w piętrach kosodrzewiny i halnym.


 

10. TOJAD MOCNY - gatunek ściśle chroniony ,należący do rodziny jaskrowatych. Kwitnie późnym latem i jesienią. Występuje od podnóży Tatr aż po piętro turniowe.


 

11. NIEBIELISTKA TRWAŁA - jest rośliną chronioną. Występuje w Sudetach i Karpatach. W Tatrach można ją spotkać od regla dolnego po piętro halne. Rośnie na łąkach i wilgotnych skałach.


 

12. Urdzik karpacki - należy do rodziny pierwiosnkowatych .Występuje tylko w Karpatach , dlatego też jest rośliną endemiczną. W Polsce występuje w paśmie Gubałowskim i w Tatrach. Najczęściej można go spotkać w lasach , na obrzeżach polan od regla dolnego po piętro turniowe.


 

13. PIERWIOSNEK ŁYSZCZAK. W Polsce rośnie tylko w Tatrach. Lubi podłoże skalne zasobne w węglan wapnia. Jest jednym ze zwiastunów wiosny w Tatrach.


 

14. GORYCZKA KRÓTKOŁODYGOWA - gatunek ściśle chroniony . Na terenie Polski rośnie jedynie w Tatrach. Występuje od regla dolnego do pietra halnego. Można ją spotkać na wapiennych półkach skalnych.

Dodano: 02 grudnia 2014 r.

 

  • Polski Związek Alpinizmu
  • Fundusz Berbeki
  • Bezpieczny Powrót
  • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • strona tatry.przejścia.pl
  • Tatrzański Park Narodowy
  • Numeryczna prognoza pogody
  • Horska Zahranna Sluzba