Jaskinie

Jaskinie

Taternictwo jaskiniowe jest dosyć szczególną formą aktywności człowieka polegającą na pokonywaniu trudnych technicznie jaskiń, często przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Właściwy dobór technik poruszania się oraz fachowe używanie rzeczonego sprzętu musi być poprzedzone szkoleniem, bez którego taka działalność staje się niezwykle niebezpieczna. 
Obecnie do poruszania się w pionowych ciągach jaskiniowych wykorzystujemy technikę pojedynczej liny (SRT) oraz zmyślne przyrządy zaciskowe, umożliwiające nam przemieszczanie się po linie zarówno w dół jak i do góry.
c.d.n.


 Poniżej linki do wybranych wejść jaskinowych, jakie znajdziecie na stronie

 

 Jaskinia Przytulanka

Akcja zajęła nam 6h. Zaciski są rzeczywiście dość wymagające. Najtrudniejsze z nich to Czekan, Katowicki i Łamacz. Czekan dlatego, że jest na wstępie więc wyobraźnia robi swoje, czyli dodatkowo utrudnia. Dowodem na to jest to, że do góry poszedł nam szybciej niż w dół:). cały tekst 

Uczestnicy: Asia i Tomek

 Ciasne Kominy raz jeszcze

Ciasne raz jeszcze  - 26.03.2015 r. /Jaskinia Miętusia/ 

Krzysiek Kołodziejczyk jest na etacie w Ciasnych Kominach i co 2 tygodnie tam jest... dlatego wykorzystaliśmy okazję i zabraliśmy się z nim :)  Bardzo przyjemna akcja, trochę tylko żebra bolą na drugi dzień ...

 Akcja zajęła nam 4,35 min. Udział wzięli kierownik Krzysiek Kołodziejczyk, Tomek Piprek i Asia Stępińska.  galeria zdjęć

 Ciasne Kominy w Jaskini Miętusiej

Kolejna akcja do Jaskini Miętusiej, tym razem na dno Ciasnych Kominów.

Sylwia Solarczyk, Zbyszek Gruszka oraz Krzysiek Kołodziejczyk w dniu 15.03.2015 r. zjechali do syfonu.

Fot. S. Solarczyk galeria zdjęć

 

 JASKINIA JAVORINKA - trawers od dolnego otworu do góry

Członkowie TKG Vertical: Asia Stępińska, Kasia Okuszko i Marcin Kowalczyk przeszli trawers Javorinki wraz ze Słowakami: Martinem i Marko - w dniu 10.12.2014 r.

Ttrawers stosunkowo łatwy (klasycznie, bez lin) po odkryciu nowych korytarzy można go praktycznie przebiec, jedynie na krótkim odcinku za biwakiem są fragmenty linowe. Po drodze Martin ubrał się w spodnie gumowe jakie wędkarze używają i poszedł sprawdzić jeden z korytarzy. Wszystko zajęlo nam 5h.

galeria zdjęć

 Trawers Jaskinia LODOWA LITWOROWA - PTASIA STUDNIA

W dniu 11.11.2014 r. dwa zespoły przeszły trawers pomiędzy otworami Lodowej Litworowej  Ptasiej Studni.

Oto relacja Asi: Było nas w końcu 9 osób, ale zanim udało się zebrać ekipę... chłop by mnie prawie z chałupy wyrzucił, bo rozmawiałam, planowałam, znowu rozmawiałam, (non stop przez telefon oczywiście) i tak prawie do ostatniej chwili...  

Ostatecznie od strony Lodowej Litworowej poszli ze mną Martin ze Spiskiej Białej, Kasia Okuszko, Wojtek Łukaszczyk (ST) - który o 6 rano przed wyjściem napisał smsa "idę":), Paweł Salomon (SKTJ)  no i ja Asia Stępińska. Od strony Ptasiej: Zbyszek Gruszka poprowadził ekipę chłopaków z Sopotu (SKTJ): Darek Lubomski, Arek Kuś, Arek Świeczkowski.  tekst cd i galeria zdjęć

Fot. Asia Stępińska i Martin Siska

 TRISTARSKA PRIEPAST

Wejście do Tristarskiej prepasti, czyli Strzystarskiej Jaskini ze Słowakami Martinem i Jankiem - Ala Orawiec i Asia Stępińska (30.10.2014 r.).

Jaskinia Tristarska swego czasu była najgłębszą jaskinią Tatr Bielskich, obecnie ma 200 metrów głębokości i ponoć 600 m długości. "Ponoć", bo nikt tak naprawdę z klubu opiekującego się Jaskinią, czyli ze Spiskiej Białej, dokładnie nie wie . Już dawno chłopaki zakończyli eksplorację jaskini i po prostu do niej nie chodzą. tekst i zdjęcia

Tekst i foto: Asia Stępińska 

 HAGENGEBIRGE 2014

W dniach 19.07.2014-17.08.2014 odbyła się kolejna wyprawa Sekcji Grotołazów Wrocław i Sopockiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w austriacki masyw Hagengebirge. Kierownik - Marek Wierzbowski SGW.

Z naszego TKG Vertical przez dwa tygodnie uczestniczył w działalności górskiej Krzysiek Kołodziejczyk. Pod ziemią działał w jaskini Szparka i Ciekawa; 03.08 - Szparka. 

Na biwaku w Ciekawej: 5.08 kartowanie bocznych ciągów Kaskad Wiktori. Następnego dnia eksploracja połączona z kartowaniem.  7.08  kartowanie bocznych ciągów Kaskad. 8.08 wyjście z biwaku do bazy.
Później uczestniczył jeszcze w działolności powierzchniowej.

Sprawozdanie z wyprawy na stronie PZA: http://www.pza.org.pl/news.acs?id=2711364 

Swoje fotografie udostępnił nam Kuba Nowak (KKTJ) galeria zdjęć

 JASKINIA NIEDŹWIEDZIA W KLETNIE 

Podczas wyjazdu szkoleniowego zorganizowanego przez TOPR uczestnicy: R. Kubin, S. Szadkowski, S. Bobak, T. Wojciechowski, K. Poburka, Ł. Bandrowski, M. Bukowski, M. Mikiewicz i Z. Gruszka zwiedzili: Jaskinię Radochowską, Kopalnie złota w Złotym Stoku oraz Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie oraz jej nowo odkryte w 2012 roku, przepiękne partie, za Salą Mastodonta.

 Fot. Z. Gruszka  galeria zdjęć

 Trawers JASKINIA NAD KOTLINAMI - ŚNIEŻNA

16.07.2014 zespół w składzie Sylwia Solarczyk, Krzysiek Kołodziejczyk i Jurek Ganszer (SBB) przeszli trawers Nad Kotliny-Śnieżna.

post 

 

 OD HARNASIA DO HARNASIA

Czyli trochę biagania jaskiniowego Pawła Orawca.

Trawers Jaskini Czarnej wraz z dojściem do otworu i powrotem do wylotu Doliny Kościeliskiej, ale na czas.

 W dniu 24.05.2014 r.:

- godzina 16.02 - przy Harnasiu 
- godzina 16.52 - pod otworem północnym
- godzina 17.00 - wejście do jaskini
- godzina 17.59 - wyjście otworem głównym
- godzina 18.35 - wylot Doliny Kościeliskiej, koniec przygody pod Harnasiem

Całość zajęła 2 godz. 33 min. W jaskini 59 minut /oczywiście bez korzystania z lin/.

Fot. P. Orawiec  zdjęcia

 ODKRYWANIE NIEZNANEGO... w tatrzańskich podziemiach w Dolinie Chochołowskiej

Prace inwentaryzacyjne w nowo odkrytych jaskiniach na podstawie zezwolenia naukowego wydanego przez Tatrzański Park Narodowy prowadzą: Sylwia Solarczyk,Zbyszek Gruszka i Krzysiek Kołodziejczyk.

25 maja 2014 r.

Fot. Sylwia i Zbyszek galeria zdjęć

 

 

 JASKINIA JAVORINKA

Dla niewtajemniczonych - jaskinia znajduje się w Dolinie Jaworowej na Słowacji i jest jedną z najładniejszych tatrzańskich czeluści - już około 11 km korytarzy. Uczestnicy: Asia, Zosia, Martin, Mako i Paweł.

W środku byliśmy 6 godzin. Najwyżej dotarliśmy do Pasiastych Korytarzy - Pruhovane Chodby - a zwiedzanie zakończyliśmy w Sali Echa - Dom z Ozvenou (dalej tylko terra incognita). Wejście i wyjście dolnym otworem. 20 lutego 2014 r.

Fot. P. Orawiec  galeria zdjęć

 JASKINIA JAVORINKA

W towarzystwie Słowaków odwiedziły: Asia Stępińska, Hela Roj i Zosia Bachleda.

Fot. Sylwia Solarczyk  galeria zdjęć

20 listopada 2013 r.

 

 W Jaskini V2

W podziemiach tatrzańskich. Prace podczas dokumentacji jaskini.

Fot Paweł Orawiec zdjęcia

30 września 2013 r.

 

 KRAINA LODU - Jaskinia Lodowa

Wyjście do jaskini lodowej 10.09.2013 r. w składzie: Sylwia Solarczyk, Zbyszek Mierczak i Marcin Kowalczyk.

Zdjęcia: Sylwia i Zbyszek  galeria zdjęć

 

 

 

 

LEOGANGER STEINBERGE, czyli LAMPO 2013

 Organizatorem wyprawy był KKTJ, kierownikiem Andrzej Ciszewski. Wyprawa odbyła się w terminie 27.07.2013-25.08.2013.
Z TKG Vertical uczestniczyła w wyprawie Bogusia Chlipała.

Wyprawa działała w masywie Leoganger Steinberge, w kotle Nebelsbergkar. Obóz znajdował się na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Eksploracja głównie prowadzona była na powierzchni oraz w jaskini CL-3.

relacja z wyprawy

 

 

 JASKINIA PUSTA

Sylwia Solarczyk, Ala Orawiec(TKG Vertical) oraz P.Holubek (Speleoclub NICOLAUS) zwiedzili Jaskinię Pustą, która jest częścią ogromnego Systemu Jaskiń Demianowskich liczącego na dzień dzisiejszy około 35 km długości.

Jaskinia Pusta (dł.4976m) została połączona z Jaskinią Demianowską Wolności w 1951 r. Posiada bardzo ciekawą, różnobarwną szatę naciekową, duże sale (Achatowy Dom 90 m wysokości, Zavrtovy Dom) oraz podziemny przepływ rzeki Demianówka. Nie jest udostępniona dla turystów.

29 maja 2013 r.

Fot. Sylwia Solarczyk  galeria zdjęć

 Z WIELKIEJ LITWOROWEJ DO DNA SYSTEMU WIELKA ŚNIEŻNA

 Tym razem pierwszy (!) czysto kobiecy zespół  Asia Stępińska i Lucyna Kuchno który pokonał największą głębokość jaskiniową w Polsce (-785m), przechodząc z Jaskini Wielkiej Litworowej przez połączenie sławną Galerią Krokodyla do dna systemu Wielkiej Śnieżnej,-  Syfonu Dziadka (najniżej położony punkt osiągalny "suchą nogą"). Dziewczyny powróciły tą samą drogą i wyszły na świat po 17,5 godzinach. Przejście w dniu 29-30.12.2012 r.

Niestety nie utrwaliły na fotografiach tego wydarzenia.

opis na stronie

JASKINIA WIELKA LITWOROWA - SYFON DZIADKA

 Tam i z powrotem, czylipodróż Pawła - JASKINIA WIELKA LITWOROWA - SYFON DZIADKA.

W dniu 02.12.2012 r. Paweł Orawiec wszedł o godz. 12.00.do Jaskini Wielka Litwrowa i przez połączenie  - Galerię Krokodyla w Jaskini Śnieżnej dotarł do Syfonu Dziadka - najniżej położonego punktu w systemie osiągalnego suchą nogą  (-785m). Wrócił na powierzchnie dokładnie po 12 godzinach  tą samą drogą.

Zdjęcia Pawła Orawca z solowego przejścia do dna  (Syfon Dziadka) Systemu Wielka Śnieżna wykonane telefonem.

zdjęcia

 Trawers WIELKA LITWOROWA - ŚNIEŻNA

W dniach 24-25 listopada 2012r. zespół: Asia Stępińska, Krzysiek Kołodziejczyk, Zbyszek Mierczak i Paweł Orawiec weszli otworem Jaskini Wielkiej Litworowej aż do syfonu Dziadka, i wyszli otworem Jaskini Śnieżnej.

Ekipa zaporęczowała całą Wielką Litworową i odcinek Śnieżnej od IV Wodospadu do Syfonu Dziadka, a wracając zdjęła i wyniosła liny z odcinka od dna do Prożka Jonny'ego. Zajęło to łącznie 13 godzin.

galeria zdjęć

 

 

Na dnie ŚNIEŻNEJ STUDNI (-690m)

Na dnie Śnieżnej Studni, drugiej pod względem głębokości jaskini w Polsce. W akcji 25.08.2011 r. uczestniczyli: Grzesiek Albrzykowski, Krzysiek Kołodziejczyk, Zbyszek Mierczak i Paweł Orawiec. Suchą nogą najniżej można dotrzeć do lustra Syfonu Drzemiącego 690 m poniżej otworu jaskini. Jako pierwsi zjechali tam odkrywcy Grzegorz Albrzykowski i  Sławomir Michalik w 1989 r. Sam Syfon Drzemiący nadal nie jest  zbadany do końca. Najniżej zanurkował w nim Krzysztof Starnawski, osiagając głębokość -33m. Jak stwierdził, można płynąć dalej ...

galeria zdjęć

 

 III etap badań i obserwacji lodu w JASKINI LODOWEJ W CIEMNIAKU

15.06.2011 rozpoczęliśmy III etap badań i obserwacji lodu w Jaskini Lodowej w Ciemniaku.

W monitoringu wzięły udział: Sylwia Solarczyk i Ala Orawiec (TKG Vetical)

Foto: Sylwia i Ala galeria zdjęć

 

 

 

 Jaskinia Śnieżna Studnia

 Dostępna jedynie dla badań naukowych za zgodą Dyrekcji TPN. Dokumentację fotograficzną wykonała Sylwia Solarczyk. galeria zdjęć

5 czerwca 2011 rozpoczął się monitoring stanu pokrywy lodowej w Jaskini Śnieżna Studnia, prace terenowe prowadzi Sylwia Solarczyk. W monitoringu wzięły udział-Sylwia Solarczyk (TKG Vertical) oraz Anna Atraszkiewicz (SDG)

Zdjęcia - Sylwia Solarczyk galeria zdjęć cz.2

 

 

 Monitoring głównego ciągu JASKINI ŚNIEŻNA STUDNIA

 Pierwsze wejście w dniu 29.05.2011 r.

Migawki z kilku kolejnych wejść do jaskini. W skłąd ekipy prowadzącej badania weszły osoby działające w tej jaskini w różnych okresach: G. Albrzykowski, Z. Gruszka, P. Krzan, Z. Mierczak, K. Kołodziejczyk, P. Orawiec, A. Stępińska; oraz w retransportach: M. Król (Stopka), A. Orawiec 

Generalnie oprócz ciężkiej pracy /transportowej/ każde wejście było towarzysko bardzo udane. Czeka nas jeszcze tylko retransport lin na powierzchnię, ale i tutaj liczę na ten sam zapał.

fot. G. Albrzykowski, Zbyszek Gruszka, Paweł Orawiec galeria zdjęć

 Jaskinia Lodowa w Twardych Spadach

   odkryta początkiem lat 80-tych XX w. jest jedną z najpóźniej poznanych jaskiń tatrzańskich wypełnionych lodem. Dostępna jedynia dla badań naukowych za zgoda Dyrekcji TPN.

Zdjęcia - Sylwia Solarczyk  galeria zdjęć

 

 

 

Jaskinia Lodowa w Ciemniaku Lodowa w Ciemniaku

    jest obiektem podlegającym ścisłej ochronie i należy pamiętać, że wejście do niej wymaga specjalnego zezwolenia na badania naukowe, wydawane przez Dyrekcję TPN.

 Zdjęcia - Sylwia Solarczyk galeria zdjęć 

Dodano: 25 lutego 2017 r.

 

  • Polski Związek Alpinizmu
  • Fundusz Berbeki
  • Bezpieczny Powrót
  • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
  • strona tatry.przejścia.pl
  • Tatrzański Park Narodowy
  • Numeryczna prognoza pogody
  • Horska Zahranna Sluzba